02
Mar
2021

Recepty

Voňavý karamelový jablčník

Voňavý karamelový jablčník

Milujem tento typ koláčov, je rýchly na prípravu, efektný na pohľad, podmanivý na chuť a neskutočne variabilný. A čo je na ňom úplne najlepšie, často mi na jeho prípravu stačí jediná miska. Je úplne možné, že sa mi tu bude tento typ koláča v rôznych obmenách opakovať často, nakoľko ho doma priam milujeme a robím ho naozaj veľmi často – a rada :)

Tentoraz som siahla po zošúverených jabĺčkach od mojich rodičov zo záhradky, ktorými nás zásobujú v množstvách, aké nestíhame s dievčatami a Jančim pohryzkať, a vďaka za to. Rozmýšľala som, čím to obzvláštniť a napadlo mi, že Ivanka si v zimných mesiacoch rada pripomína Vianoce. Mascarpone čakajúce na svoju príležitosť už takmer za hranice jeho exspiračných možností bola už len jasná doplnková voľba a mne sa na jazyku už rozbehol príbeh snúbenia voňavých orechov so škoricou a štipkou perníkového pokušenia, krémového mascarpone, šťavnatých jabĺčok a mňáááám, korunovaných sladkým karamelom.

Milujem, keď sa mi to všetko intuitívne spojí v hlave a pred prvým rozklepnutím vajíčka si viem presne predstaviť, ako takáto kombinacia bude chutiť. A ešte viac milujem, keď sa mi táto predstava nielen naplní, ale aj predčí moje očakávania! A ja potom už len spokojne sledujem, ako moji stravníci bez slova degustujú, jedia, krájajú si ďalší kúsok, slastne mňamkajú a túžobne hľadia na takmer na posedenie zjedený koláč, rozmýšľajúc, či je väčšia škoda ho zjesť hneď a nenechať si nič na zajtra, alebo ho predsalen odložiť, ale vzdať sa ďalšieho pôžitku pre dnešok.

Ach, tieto krásne dilemy! Také drobné radosti v uponáhľanom živote :)

Krehké cesto

Krém

Jablková plnka

Karamel

POSTUP

Mandle a orechy som pomlela na elektrickom kávovom mlynčeku a spolu s obomi múkami a zvyšnými ingredienciami na cesto som ich spracovala na kompaktnú hmotu. Cesto som rovnomerne natlačila do okrúhlej koláčovej formy (mám skvelého pomocníka s oddeliteľným dnom, je to parťáčka ♥), popichala vidličkou a predpiekla pri 180 st. cca 10 minút. Medzitým som si pripravila jablkovú plnku v miske po ceste. Jabĺčka som nastrúhala nahrubo a rozmiešala v nich cukor, škoricu a perníkové korenie. Následne som ju natlačila do predpečeného korpusu. Rúru som znížila na 160 st. Vo vyprázdnenej miske som zmiešala mascarpone s kyslou smotanou, rozmiešala v nich vajce a následne aj všetky ostatné zvyšné suroviny. Krém som vyliala na jablkovu zmes, formou niekoľkokrát silno buchla o linku, aby sa uvoľnili prípadné vzduchové bubliny a piekla pri 160 st. cca 35 minút. Každá rúra pečie inak, treba sledovať, koláčik je hotový, keď je ešte biely, ale je už aj stred na pohľad a dotyk zatiahnutý, nelepivý. Po vytiahnutí koláča som pripravila karamelový toping podľa tohto návodu, odobrala z neho 200g a do ešte horúceho som vmiešala maslo. Karamelovou polevou som koláč rovnomerne potiahla a dozdobila mandľovými lupienkami. Koláč je výborný za tepla (pozor, karamelová poleva z neho uteká! :)), ale aj za studena.

Mňam!


Voňavý karamelový jablčník Voňavý karamelový jablčník Voňavý karamelový jablčník Voňavý karamelový jablčník Voňavý karamelový jablčník

Ahoj!
Som Anna,


a vy práve čítate moje zápisky s postrehmi z každodenného boja s perfekcionizmom a z neho vyplývajúcej prokrastinácie a frustrácie, ktoré u mňa práve materstvom nabrali na intenzite. Ak to máte podobne, rada vás inšpirujem myšlienkami, čriepkami zo života i receptami a ešte radšej vás spoznám a skamarátim sa s vami, nech sme v tom spoločne :-). Keď sa zrovna neľutujem na MD, vytešujem sa mojich dvoch dcér a manžela, zaujímam sa o psychológiu vzťahov a výchovy, pečiem torty a vyváram mňamky, učím sa tvoriť nové veci, spoznávam svoju osobnosť a jej interakcie s okolím a hrdo nosím titul magistry farmácie.