08
Apr
2021

Recepty

Špeciálna narodeninová pistáciovo-karamelová torta

Špeciálna narodeninová pistáciovo-karamelová torta

Ak by som mala povedať, kto je najväčším fanúšikom môjho pečenia, jednoznačne bez zaváhania môžem vyhlásiť, že je to môj manžel. A to teda on nemá rád len tak hocijaké sladkosti! Nikdy nezabudnem na príhodu, keď deň pred svadbou jedných z našich najlepších priateľov doniesli z cukrárne do kultúrneho domu, ktorý sme práve dozdobili, neskutočné množstvá krabíc svadobných zákuskov všakovakých farieb a príchutí a my sme sa okolo nich zhŕkli a každý sme si prišli na svoje (venčekyyyyy♥♥♥). A keď sme si v tichosti užívali svoju korisť, ženích hodil pohľad na môjho muža, sediaceho obďaleč v okne.
„Ha! Sadol si si ďaleko, aby si vládal odolať, čo? To je aký dobrý nápad!“
Môj muž len prikývol. V skutočnosti v tom okne len trucoval, lebo už na prvý pohľad videl, že on si veru v týchto krabiciach nenájde nič, na čom by si pochutil.
Taký to je náročný chlap!
A taký moje koláče zbožňuje.
Dokonca tak moc, že ma nahovára, aby som si otvorila svoju výrobničku.
No, k tomu budem potrebovať ešte viac skúseností, sebavedomia a odvahy.
Na čo si ale odvahu, sebavedomie a čas každoročne nájdem, je pečenie torty pri príležitostiach jeho narodenín. Dokonca aj pred dvomi rokmi, so seknutým chrbtom a s obrovským brušiskom 12 dní pred pôrodom som pre neho vymyslela a upiekla cheescake s arašidmi a slaným karamelom. Pretože pohľad na to, ako si moje dielo vychutnáva, zalizuje sa a krája si ďalší a ďalší kúsok (pričom obyčajne má až železnú sebadisciplínu), proste stojí za to!

Tento rok som to riskla a upiekla mu „klasickú“ tortu. Pod tým pojmom rozumiem(e) torty z korpusu a krému, ktorých nie je môj muž veľkým fanúšikom. Keď som ale zbadala v knihe šikovnej lulus (Lucia Gažová) kombináciu pistácií a karamelu, takmer som si bola istá, že týmto počinom napravím jeho názor. A tak sa aj stalo. Samozrejme, to by som nebola ja, ak by som sa receptom len neinšpirovala a nevložila do neho to svoje :) Tortička vyzerá na pohľad zložito, ale príprava taká vôbec nie je a teda úplne stojí aj za oveľa väčšiu námahu – je NE-SKU-TOČ-NÁ ♥ Odporúčame všetkými desiatimi!

KORPUS

KRÉM

KARAMEL

POSTUP

Vajíčka som rozdelila na bielky a žĺtky, najprv som vyšľahala bileky so soľou, žĺtky s cukrom a maslom s tými istými metličkami (ušetrila som čas pri umývaní :) ). Zvlášť v miske som si zmiešala múku s práškom do pečiva (aby bol v koláči rovnomerne) a mleté pistácie. Do žĺtkov som na striedačku prisýpala múku a bielky, jemne miešala na rovnomernú zmes a keďže sa mi to zdalo príliš husté, prilala som trocha mlieka, kým sa mi konzistencia nepozdávala :)

Cesto som preliala do maslom vymastenej a múkou vysypanej formy s priemerom 23cm a piekla pri 180 stupňov cca 45 minút – ku koncu som korpus zakryla kancelárskym papierom, nech sa príliš nespečie na povrchu. Treba si to sledovať, každá rúra pečie inak, ideálne je urobiť test so špáradlom – keď sa po zapichnutí nič neprilepí, korpus je ideálny.

Upečený korpus som nechala vychladnúť na mriežke.

Krém som pripravila zmiešaním všetkých mliekarenských produktov do homogénnej zmesi, do ktorej som primiešala cukor, vanilkový cukor a pistácie. Karamel bola väčšia výzva, ale netreba sa toho zľaknúť. Cukor (obyčajný biely kryštálový) s maslom som za občasného premiešania nechala v hrnci s hrubším dnom skaramelizovať, až kým sa mi úplne nespojili a nenadobudli bledučkohnedú jantárovú farbu. Keďže som karamelom oblievala korpus, na dosiahnutie tekutého stavu som opatrne za búrlivej reakcie a prskania priliala vodu, rozmiešala a odstavila.

Vychladnutý korpus som rozrezala na 3 časti. Prvú som poliala mierne vychladnutým karamelom a nahrubo potrela cca štvrtinou krému. Na krém som opäť naliala karamel a prikryla druhým plátom korpusu. Následne som ten opäť poliala karamelom a potrela ďalšou časťou krému a ten zasa poliala karamelom. Tortu som prikryla posledným plátom korpusu, hojne ho poliala zvyšným karamelom a potrela vrch aj boky torty poslednou časťou krému.

Hotovú tortu som zdobila malinami, pistáciami a domácimi karamelkami.

Mňam!

A čo vy, uprednostňujete skôr “klasiku” alebo cheesecaky? :)

Ahoj!
Som Anna,


a vy práve čítate moje zápisky s postrehmi z každodenného boja s perfekcionizmom a z neho vyplývajúcej prokrastinácie a frustrácie, ktoré u mňa práve materstvom nabrali na intenzite. Ak to máte podobne, rada vás inšpirujem myšlienkami, čriepkami zo života i receptami a ešte radšej vás spoznám a skamarátim sa s vami, nech sme v tom spoločne :-). Keď sa zrovna neľutujem na MD, vytešujem sa mojich dvoch dcér a manžela, zaujímam sa o psychológiu vzťahov a výchovy, pečiem torty a vyváram mňamky, učím sa tvoriť nové veci, spoznávam svoju osobnosť a jej interakcie s okolím a hrdo nosím titul magistry farmácie.