28
Nov
2021

Recepty

(Predvianočné) špaldové muffiny z mrkvového cesta s orechami a tvarohovou plnkou

(Predvianočné) špaldové muffiny z mrkvového cesta s orechami a tvarohovou plnkou

A máme ju tu ♥ Prvú adventnú nedeľu roku 2021. Rok plný rozporov a učenia sa životu v nových koľajách a podľa nových pravidiel sa nezadržateľne chýli ku koncu. Nesporne to naznačuje nielen pohľad do kalendára, ale aj výzdoba obchodných domov.

Teda. Aspoň si myslím. Pretože odkedy sme sa presťahovali k nám do domčeka do našej pokojnej dedinky, nákupné centrá som veľmi nevidela :-) Síce ani predtým, pretože v našom bývalom malom mestečku žiadne nebolo, ale čo-to si zato pamätám z mojich študentských čias :-) A keď sme minule autom prechádzali okolo jedného z nich v blízkom meste, Ivanka doň nadšene ukazovala, že: „Aha, vianočný stromčeeeek!“, a naozaj, stál tam, jagavý, blyšťavý, v celej svojej kráse, takže minimálne tam už boli Vianoce v plnom prúde :-)

Priznám sa, svetielkujúcu krásu decembra mám veľmi rada. Mrazivá vôňa prichádzajúcej zimy, drsný pohľad z okna na už takmer obnažené stromy, srieň ranných dní po celej tráve, svetielkujúce okná panelákov a záhrady domov... Manžel nadávajúci pred odchodom do škôlky, že už zasa musí oškrabávať sklá na aute, aby sa potom po odovzdaní staršieho dieťaťa inštitúciám vrátil s úsmevom (ktorý na ňom mám tak veľmi rada♥) a osvieženým výrazom na tvári, pretože ho mráz a vetrík prebrali, ošľahali a nabudili do pracovného dňa... Už len ten sneh chýba, dúfam, že si ho konečne viac užijeme, keď sme sa už presťahovali severnejšie od pôvodného miesta bydliska :-) Sneeeeeh...vzývam ťa! :-)

Ako oslavujete prvú adventnú nedeľu?

My nie sme veriaca rodina a s výnimkou Vianoc neprikladáme kresťanským sviatkom nejaký veľký význam. No asi dva roky po narodení Ivanky som si uvedomila, že náš život s mužom tak v podstate nemá žiadne rituály (zasa raz s výnimkou Vianoc samotých). Celý rok zbehne, Vianoce, Silvester, a potom zasa celý rok zbehne, Vianoce, Silvester a takto dokolečka, dokola a človek sa veľmi ani nemal na čo tešiť. S príchodom detí som si začala bytostne uvedomovať, ako takýto život za veľa nestojí. Môj muž nie je veľmi na rituály, a kedže ja veci nerada robím sama (chýba mi zdieľaný prežitok, ktorý by posilňoval môj zážitok, často emócie prežívam sprostredkovane cez reakcie a pocity zračiace sa u druhých ľudí), rozhodla som sa, že rituály budem zavádzať spolu s deťmi. Postupne, ako budú viac chápať súvislosti. Už sme pridali Halloween, Mikuláša (koľkokrát som si ja našla prázdne čižmičky! :D), plánujem niečo jarné, jesenné a posledné roky sme zaviedli adventný kalendár a pálenie sviečok počas adventných nedelí. Blikotavá atmosféra nedeľného predvianočného večera už pohltila aj môjho manžela so zatvrdnutým srdcom voči tradíciám až tak, že sám vyťahuje zápalky, zapaľuje sviečku(y) a vyčarúva tým úsmevy na tvárach naších dcér. A ja v také chvíle už nemôžem byť šťastnejšia ♥

Prvú adventnú nedeľu v novom domčeku s krásnou atmosférou som chcela posilniť aj cez jedlo a jeho vônu, a tak sme si ju dotvorili chutnými zdravými mrkvovými muffinkami s tvarohovou plnkou a korenistou vôňou Vianoc. Zámerom bola príjemná rodinná predvianočná prvoadvetná večera. A podarilo sa ♥

MRKVOVÉ MUFFINY:

NÁPLŇ:

POSTUP:

Mrkvu som postrúhala na jemno a orechy som posekala. V jednej miske som zmiešala suché suroviny – múky, prášok do pečiva, cukor, soľ, koreniny a v druhej som vymixovala vajíčka, bielko a roztopené maslo. Do tekutej zmesi som rovnomerne primiešala orechy a mrkvu a následne vsypala sypkú zmes. Jemne som zamiešala do vytvorenia homogénnej zmesi. Keďže každá múka saje inak a aj hrnček môže mať rôzny objem (ideálne je použiť s 250ml), v prípade, že je zmes príliš hutná, je možné ju zriediť primeraným množstvom mlieka, do dosiahnutia polohustej konzistencie. Následne som zvlášť vymiešala tvaroh s cukrami a žĺtkom. A pustila som sa do plnenia košíkov vo forme na muffiny. Najprv cesto do cca 1/3 košíčka, následne do stredu tvaroh a zakryla som ho ďalšou vrstvou cesta. Ideálne je ho držať v strede, ja som použila roztierateľný tvaroh (Pilos červený vo štvorhrannej vaničke), a tak sa mi viac roztekal, vo výsledku to nevadilo, držalo to v kope. Hrudkový tvaroh by ale isto skôr ostal v strede muffinu (preferujem chuť tvarohu Babička v hnedom obale od Levmilku). Muffinky som vložila do rúry vyhriatej na 175st. a piekla ich asi 25 minút, kým neboli na povrchu zlatavé. Po vybratí a miernom ochladení som ich poprášila práškovým cukrom.

Tip: mrkvu je možné nahradiť aj cuketou alebo jabĺčkami, prípadne kombináciou. K orechom je možné pridať aj hrozienka alebo brusnice. Muffinky sú chutné aj na druhý deň a hodia sa aj deťom do školy ako chutná a zdravá desiata. Pri pečení vám prevoňajú celú domácnosť Vianocami vďaka obsahu voňavých korenín.


(Predvianočné) špaldové muffiny z mrkvového cesta s orechami a tvarohovou plnkou(Predvianočné) špaldové muffiny z mrkvového cesta s orechami a tvarohovou plnkou(Predvianočné) špaldové muffiny z mrkvového cesta s orechami a tvarohovou plnkou(Predvianočné) špaldové muffiny z mrkvového cesta s orechami a tvarohovou plnkou(Predvianočné) špaldové muffiny z mrkvového cesta s orechami a tvarohovou plnkou(Predvianočné) špaldové muffiny z mrkvového cesta s orechami a tvarohovou plnkou(Predvianočné) špaldové muffiny z mrkvového cesta s orechami a tvarohovou plnkou

Ahoj!
Som Anna,


a vy práve čítate moje zápisky s postrehmi z každodenného boja s perfekcionizmom a z neho vyplývajúcej prokrastinácie a frustrácie, ktoré u mňa práve materstvom nabrali na intenzite. Ak to máte podobne, rada vás inšpirujem myšlienkami, čriepkami zo života i receptami a ešte radšej vás spoznám a skamarátim sa s vami, nech sme v tom spoločne :-). Keď sa zrovna neľutujem na MD, vytešujem sa mojich dvoch dcér a manžela, zaujímam sa o psychológiu vzťahov a výchovy, pečiem torty a vyváram mňamky, učím sa tvoriť nové veci, spoznávam svoju osobnosť a jej interakcie s okolím a hrdo nosím titul magistry farmácie.