25
May
2022

Recepty

Mrkvové muffiny s čučoriedkami

Mrkvové muffiny s čučoriedkami

Konečne sme sa pustili do tých našich vyvýšených záhonov. Ešte pekne, je koniec mája, som zvedavá, čo sa nám podarí v nich ešte tento rok vypestovať :D Ale nevadí, viete predsa, ako sa hovorí – radšej neskoro ako nikdy. V duchu tohto príslovia sme sa zahryzli do práce.


Mrkvové muffiny s čučoriedkami

Vyvýšené záhony sme dali vyrobiť ešte v apríli, takže v našom prípade ide iba o ich osádzanie. Čo znie oveľa jednoduchšie, ako to v skutočnosti je a aj ja som sa nechala statočne oklamať zdaním :-) Náš dom totiž stojí na veľmi, ale naozaj veľmi tvrdej a ílovitej zemi; máte s ňou skúsenosť? Ja som doteraz nemala, ale už som poučená, že keď do nej zakopnem motyku z celej sily, táto vbehne tak do hĺbky jedného centimetra :D Nehovoriac o tom, že pozemok ležal ladom tak... no aspoň 6 rokov, takže pýru, malinčia a iného rastlinstva tam je požehnane a každá jedna rastlinka znamená, že je v zemi koreň a za tie roky tam je vytvorená celá koreňová sústava. Cez to sa presekať a vykopať tri plôšky s rozmermi 1x2m... No, ako som už písala, čakala som jednoduchšiu prácičku :-)

Ale tak, čo sa dá robiť, sťažovať sa nesťažujem, pretože som za našu krásnu záhradu moc vďačná, tak som pár dní po sebe radšej vyhrnula rukávy... a moje mozole a svalovka na rukách by vedeli rozprávať príbehy :-) Ešteže mám toho svojho princa na bielom koni ♥, ktorý tretiu plôšku vykopal za mňa, inak by som kopala hádam dodnes :-)))) Každopádne sme sa obaja zhodli, že už chápeme ľudí, ktorí porasty vypaľujú, alebo striekajú herbicídmi, hoci naša frustrácia (zatiaľ) nevyeskalovala natoľko, aby sme sa vzdali našich permakultúrnych zásad. A tak pokračujeme :-)

Záhony som vypodložila kamienkami, ktoré som niekoľko dní zbierala z tej časti pozemku, ktorú sme vyrovnali zeminou vykopanou pri stavaní základov nášho domu a o kamene a kamienky v nej nebola núdza (ani o sklo, klince, časti roxorov a rôzny stavebný odpad, ehm...) a dorovnala ich do vodováhy (celý náš pozemok je totiž vo svahu). Princ na bielom koni mi včera popribíjal na spodok záhonov chovateľské pletivo proti krtkom, ja som ho vystlala kartónovou vrstvou a dnes som mala naplánované pokračovanie...

...ale ráno sme Ivanku nevládali zobudiť do škôlky a mala zaujímavý kašeľ, tak pre istotu ostala zo škôlky doma na pozorovaní. A keď som následne začula známy jemný klepot na vonkajšie okenné parapety, bolo mi viac ako jasné, že dnešok budem tráviť v duchu iného parafrázovaného príslovia – človek mieni, dieťa a počasie mení...

A tak som sa rozhodla mať napriek všetkým očakávaniam príjemný deň. Teda aspoň preň všetko spraviť, bez toho, aby som si vytvárala očakávania ďalšie. A čo môže byť sľubnejšie ako chutná desiata...? Voľba padla na niečo rýchle, nakoľko hoci sa mi hrozne nechce upratovať, obzerajúc okolo seba mi je jasné, že bude viac ako prospešné túto nechuť prekonať :-) Vymyslela som muffinky, sú expresné, vhodné deťom do ruky a chcela som minúť zopár čučoriedok z tých, ktoré som pár dní dozadu kúpila v krásnej zľave.


Mrkvové muffiny s čučoriedkami

Teraz tu sedím a píšem vám tieto riadky. Hypnotizujem pohľadom svet za oknom, nech sa do poobedia vysuší a usmievam sa na svoje dievčatá, ktoré si napokon pochutnávajú na mrkvových muffinkoch s čučoriedkami, čerstvím ovocím a čajíku proti kašľu s medom :-) Skúsite?


Mrkvové muffiny s čučoriedkami

SUROVINY

POSTUP

1. V miske som zmiešala všetky suché suroviny okrem cukru

2. Mrkvu som očistila a najemno nastrúhala

3. V druhej miske som vyšľahala vajíčka s cukrom do bledej nadýchanej peny a následne postupne priliala rozpustené (nie horúce!!!) maslo a zašľahala

4. K mokrým surovinám som rovnomerne primiešala mrkvu a následne len veľmi zľahka aj suché suroviny

5. Naplnila som polovicou cesta 12ks košíčkov v muffinovej forme, do každého vtlačila 3ks čučoriedok a doplnila každý košíček druhou polkou cesta a uhladila. Vrch muffinov som opäť ozdobila 3ks čučoriedok (ako tak na ne pozerám, zniesli by pokojne aj viac :-))

6. Piekla som v rúre vyhriatej na 180st. asi 20 minút, sledujte si ich :-)

Muffinky sú voňavé, nadýchané, tak akurát sladké a šťavnaté vďaka mrkve. Nemusíte mať strach, na chuť ju vôbec necítiť, ale jej benefity, ktoré spolu s muffinmi dostanete do svojho tela a telíčok vašich detí, ostávajú. Takže – dobrú chuť! :-)


Mrkvové muffiny s čučoriedkami Mrkvové muffiny s čučoriedkami

Ahoj!
Som Anna,


a vy práve čítate moje zápisky s postrehmi z každodenného boja s perfekcionizmom a z neho vyplývajúcej prokrastinácie a frustrácie, ktoré u mňa práve materstvom nabrali na intenzite. Ak to máte podobne, rada vás inšpirujem myšlienkami, čriepkami zo života i receptami a ešte radšej vás spoznám a skamarátim sa s vami, nech sme v tom spoločne :-). Keď sa zrovna neľutujem na MD, vytešujem sa mojich dvoch dcér a manžela, zaujímam sa o psychológiu vzťahov a výchovy, pečiem torty a vyváram mňamky, učím sa tvoriť nové veci, spoznávam svoju osobnosť a jej interakcie s okolím a hrdo nosím titul magistry farmácie.