16
Jun
2022

Recepty

Makovo-banánový koláčik

Makovo-banánový koláčik

Stvorila som vskutku zaujímavý koláčik. Dostala som chuť na niečo makové, zároveň som ale potrebovala minúť prezreté banány a kyslú smotanu. Táto kombinácia na prvý pohľad na mňa nepôsobila nejako kompatibilne, ale nebola by som to ja, ak by som svoje vnuknutie, keď už raz príde, aj neuskutočnila :) Keďže koláčiky väčšinou pečiem k večeru a obyčajne sa z nich rovno aj navečeriame, v procese som ho nutrične ešte obohatila ovsenými vločkami. Nuž a keďže som nemala chuť len na taký obyčajný koláč, prizdobila som ho šľahačkou, aby môj muž následne mohol protestovať, že zákusok sa na večeru nehodí :)

Nuž čo, nikdy každému nevyhovieme, dôležité pre mňa bolo, že zákusok na večeru ocenili moje dve baby a veru aj mužík môj si napriek prvotnému vyhláseniu veselo ukrajoval porciu za porciou, až sme z neho na nasledujúci deň nechali len menej ako polovicu.

Inak koláčik vôbec nechutí ako zákusok :) Je sýty, tak akurát sladký, vôbec nie presladený a šľačka na vrchu mu len dodáva lahodnú bodku.

Úprimne neviem, čo by som k nemu ešte napísala, momentálne mi nič viac nenapadá, a už by som ho rada zverejnila, nech viete, kam dať prezreté banány, ak sa vám nechce dookola piecť len banánové muffiny a banana bread :D To bol môj prípad. Priznávam bez mučenia :) V poslenej dobe toho s banánmi z tohto dôvodu skúšam viac, takže až sa mi podarí, možno vám tu aj banánovú sekciu urobím :)))

Ale prrrr, to až postupne, teraz poďme na ten makový:

SUROVINY

POSTUP

1. Vajíčka som vyšľahala s cukrom do peny, pridala roztopené maslo, kyslú smotanu, rozpučené banány a poriadne zamiešala

2. K zmesi som pridala múku, mletý mak a mleté ovsené vločky, prisypala som prášok do pečiva a soľ.

(Robievam to tak, že to nasypem do takého kopčeka a prášok do pečiva so soľou zamiešam metličkou do zmesi sypkých surovín tak akoby nad tou vrstvou tekutých surovín, aby bola zhruba homogénna. Robím to preto, lebo sa mi nechce zašpiniť a umývať druhú misku, v ktorej by som tieto sypké suroviny vymiešala zvlášť :D Moja malá radosť – ako premeniť lenivosť v inovatívnosť, hehehe :D)

3. Zmiešala som metličkou sypké a tekuté suroviny a vzniklo mi polotekuté cesto

4. Cesto som naliala do vymaslovaného a múkou vysypaného plechu/misy z jénskeho skla

5. Piekla som na 180 st. asi 30 minút.

6. Po vychladnutí som potrela vyšľahanou šľahačkou s 2čl práškového cukru a posypala Nesquickom :)

Tip: ak máte len jeden banán, aj ten stačí, ale dala by som trošku viac cukru, podľa chuti 3/4 alebo jeden celý hrnček :)


Makovo-banánový koláčikMakovo-banánový koláčikMakovo-banánový koláčikMakovo-banánový koláčik

Ahoj!
Som Anna,


a vy práve čítate moje zápisky s postrehmi z každodenného boja s perfekcionizmom a z neho vyplývajúcej prokrastinácie a frustrácie, ktoré u mňa práve materstvom nabrali na intenzite. Ak to máte podobne, rada vás inšpirujem myšlienkami, čriepkami zo života i receptami a ešte radšej vás spoznám a skamarátim sa s vami, nech sme v tom spoločne :-). Keď sa zrovna neľutujem na MD, vytešujem sa mojich dvoch dcér a manžela, zaujímam sa o psychológiu vzťahov a výchovy, pečiem torty a vyváram mňamky, učím sa tvoriť nové veci, spoznávam svoju osobnosť a jej interakcie s okolím a hrdo nosím titul magistry farmácie.