02
Apr
2022

Recepty

Lahodný jablkový koláč s mascarpone v ceste

Lahodný jablkový koláč s mascarpone v ceste

Bez mučenia priznávam, že mám veľmi rada mascarpone. Napriek tomu, že obsahuje vysoký podiel mliečneho tuku. A možno práve preto ;). Jeho plná smotanová chuť prepožičia krémom, zákuskom, koláčom, ale aj omáčkam na cestoviny punc luxusu, nech ho skombinujem s čímkoľvek. Mascarpone v jedle či dezerte jednoducho spoznáte. Jeho chuť sa nedá nahradiť, ani oklamať.

Často si mascarpone nakúpim do zásoby, keď naň natrafím v dobrej cene. A veselo vypekám a vyváram a krátko pred (a občas aj kratko po :D ) uplynutím jeho minimálne doby spotreby rozmýšľam, čo s ním. Nerada ho vtedy už používam do krémov, dbám, aby prešiel tepelnou úpravou. Často pečiem náš obľúbený voňavý jablčník, či jemu podobné koláčiky s krehkým cestom, alebo rôzne cheesecaky.

Naposledy som ale dostala chuť na niečo úplne iné, ako sme zvyknutí a pohrala som sa s myšlienkou mascarpone zapiecť do cesta – na spôsob rôznych koláčov s tvarohovým cestom; dúfala som, že by mohlo cestu dodať istú lahodnosť. Mala som doma päťstogramové balenie mascarpone, ktorému končila doba spotreby v deň, kedy som piekla, a tak som vyhrnula rukávy, naštartovala svoju intuíciu a začala v mysli kombinovať chute a predstavy o konečnom výsledku, až som vykombinovala najlahodnejší jablkový koláč, aký som kedy jedla (a to som si myslela, že je môj vyššie spomínaný voňavý karamelový jablčník neporaziteľný!). Dostala som dokonca pochvalu aj od Lukáša z Vinárstva Berta, ktorý zrovna na druhý deň sa zastavil na pracovné jednanie s mojím mužom u nás doma a stal sa tak, nič netušiac, degustátorom :) (mimochodom, poznáte Bertovcov? Ak nie, vrelo odporúčam. V Strekove mám korene, pochádza odtiaľ môj ocko a trávila som tam u mojej starej mamy svoje detstvo na prázdninách, často aj prácou v tamojších viniciach obhospodárovaných mojou rodinou – je to krásne miesto ♥ Lukáš a jeho brat Matúš sú veľmi sympatickí ľudia, môj ocko sa navyše pozná s ich starými rodičmi a čo je najdôležitejšie, sú neskutočne kreatívni, pracovití a robia naozaj chutné a kvalitné vína, ktoré stoja za ochutnanie :))

CESTO

PLNKA

POSTUP

1. Najprv som urobila karamelizované jablká do plnky. Jablká som nakrájala na kocky

2. Na panvici som rozpustila maslo s cukrom, nechala skaramelizovať, pridala jablká, zakvapla citrónovou šťavou a chvíľku podusila, kým sa tekutina odparila. Nechala som vychladnúť.

3. Následne som začala pripravovať cesto. Rozpustila som maslo.

4. Do misky som navážila múku, cukor, pridala cukor, citrónový cukor, prášok do pečiva, soľ, sušené droždie, mascarpone a miešala som za postupného pridávania rozpusteného masla a mlieka tak, aby sa mi nevytvorili hrudky.

5. Napokon som vmiešala vajce a vymiešala homogénnu zmes

6. Cesto som preniesla do maslom vymasteného a múkou vysypaného pekáča

7. V prázdnej miske, čo ostala po ceste, som zmiešala zvyšné ingrediencie na plnku a nakoniec som do zmesi pridala vychladnuté karamelizované jablká a jemne zamiešala.

8. Plnku som opatrne rozotrela na cesto (pozor, je len o niečo tekutejšia ako samotné cesto, takže treba pracovať naozaj jemne a opatrne, nech sa nám nezmiešajú)

9. Jabĺčka som nakrájala na tenučké plátky a ozdobila nimi vrch koláča.

10. Koláč som piekla v rúre vyhriatej na 180st. asi 50-60 minút (treba sledovať)


Lahodný jablkový koláč s mascarpone v cesteLahodný jablkový koláč s mascarpone v ceste

Ahoj!
Som Anna,


a vy práve čítate moje zápisky s postrehmi z každodenného boja s perfekcionizmom a z neho vyplývajúcej prokrastinácie a frustrácie, ktoré u mňa práve materstvom nabrali na intenzite. Ak to máte podobne, rada vás inšpirujem myšlienkami, čriepkami zo života i receptami a ešte radšej vás spoznám a skamarátim sa s vami, nech sme v tom spoločne :-). Keď sa zrovna neľutujem na MD, vytešujem sa mojich dvoch dcér a manžela, zaujímam sa o psychológiu vzťahov a výchovy, pečiem torty a vyváram mňamky, učím sa tvoriť nové veci, spoznávam svoju osobnosť a jej interakcie s okolím a hrdo nosím titul magistry farmácie.