21
Mar
2021

Malé radosti

Fialkový sirup

Fialkový sirup

Keď som si v roku 2015 zmyslela vyrobiť fialkový sirup, zavolala som si na pomoc kamarátku Dianu. V skutočnosti to bola len zámienka, Diana totiž práve prežívala ťažšiu životnú skúsenosť. Mojím zámerom bolo, aby aspoň na chvíľku mala myseľ zaujatú niečim milým, nakoľko fialky sú jedným z jej najobľúbenejších kvietkov. Mám s ňou spojenú veľmi silnú asociáciu, že vždy, keď vidí fialku, musí si aspoň jednu odtrhnúť :). Veľmi som sa tešila, keď súhlasila a deň na to sme sa už tešili spolu, a to z voňavého moku.

Aké sme boli prekvapené, keď sme voňavé fľaštičky vyše roka na to nedotknuté vyhadzovali :D Medzi týmito dvomi udalosťami totiž prešli dve tehotenstvá a dva pôrody a šestonedelia a sirupy ostali zabudnuté v chladničke (zabudli sme ich podarovať, keď už sme sa ich my báli piť. No dobre. Zamestnávali nás úplne iné veci :D).

Odvtedy moja dcérka a jej syn oslávili 5 rokov a majú mladších súrodencov. A mne prišla opäť túžba a otvoril sa konečne priestor si pokus s fialkovým sirupom zopakovať. Nechcelo sa mi vymýšľať koleso odznova, a tak som stavila na Google a skúsenosti iných pri príprave. Najviac sa mi pozdávali tieto dva recepty:

, a tak som si ich skombinovala. Vyšiel chuťovo veľmi príjemný sirup a teraz testujem jeho trvanlivosť. Ak mi ho celý Ivanka nevypije do mesiaca :) Áno, taký je chutný :)

POSTUP

Fialky som odstopkovala (dôležité! Naposledy som to nespravila a bolo to na chuti trocha cítiť), a zaliala v čistom hrnci 1 litrom jemne vychladnutej prevarenej vody. Zakryla som a nechala v tme lúhovať cca 20h (v receptoch bolo 24h, ale mne to tak časovo nevychádzalo, tak som skúsila aj takto). Na druhý deň som fialky precedila cez gázu do väčšieho hrnca a pomocou gázy poriadne vyžmýkala. Následne som pridala 1kg bieleho cukru (naposledy som skúšala s trstinovým, je fakt, že tento s bielym vonia a chutí viac fialkovo), nechala ho zovrieť, a často miešajúc som ho na miernom ohni ohrievala cca 20 min. Po odstavení som do neho pridala kyselinu citrónovú a poriadne zamiešala. Sirup zmenil farbu z fialkavej na červenkastú. Nakoniec som sirupom naplnila horúcou vodou vysterilizované fľašky, nechala vychladnúť a odložila do chladu.

Sirup je vhodný na dochutenie koláčov, palaciniek, či len tak, po zriedení vodou na pitie ako limonádka. V období kašľu je vhodné užívať 2x denne 1 lyžicu.

Ahoj!
Som Anna,


a vy práve čítate moje zápisky s postrehmi z každodenného boja s perfekcionizmom a z neho vyplývajúcej prokrastinácie a frustrácie, ktoré u mňa práve materstvom nabrali na intenzite. Ak to máte podobne, rada vás inšpirujem myšlienkami, čriepkami zo života i receptami a ešte radšej vás spoznám a skamarátim sa s vami, nech sme v tom spoločne :-). Keď sa zrovna neľutujem na MD, vytešujem sa mojich dvoch dcér a manžela, zaujímam sa o psychológiu vzťahov a výchovy, pečiem torty a vyváram mňamky, učím sa tvoriť nové veci, spoznávam svoju osobnosť a jej interakcie s okolím a hrdo nosím titul magistry farmácie.