27
Nov
2022

Recepty

Chutné palacinky s Vincentkou - zo zúfalstva geniálny nápad :D

Chutné palacinky s Vincentkou - zo zúfalstva geniálny nápad :D

Po necelých troch mesiacoch v nových kolektívoch – prváckom a škôlkarskom – sme všetci ochoreli. A tak sme sa tešili, ako dobre sa dievčatá držia! Nerátam covid, tým sme si doteraz neprešli, tak nás v októbri až tak neprekvapil, keď naveľa zavítal aj do našej domácnosti (mňa možno sprvoti nahneval – zrušil mi predĺžený pracovný wellness víkend a to fakt na prvú dobrú naštve. Podarilo sa mi to ale napokon nejako spracovať a tešila som sa aspoň z toho, že sme mali priebeh relatívne ľahký 😊).

Táto pliaga sa našich detí drží už nejaký týždeň a nie a nie ochorieť nejako veľmi, len sa to ťahá a ťahá a ťahá a chodí k nim na návštevu raz do nosa, raz do očí, občas do uška, či k prieduškám a my len rozmýšľame, či už nechávať doma zo školy, alebo to ešte na maródku nie je a šetriť si vymeškávanie dôležitého prváckeho učiva na „horšie časy“. Chorôbka zavše zavíta aj ku mne, či k môjmu mužovi, no neodpáli nás nadobro, len natoľko, aby sme boli spomalení, neefektívni a práca nám ostávala stáť. K tomu deti raz za čas doma – čo vám poviem, rodičovská jesenná predvianočná idylka :D

Tentoraz ale u Ivanky nastúpila naplno a k slovu sa nenápadne dostali antibiotiká. Danielka v noci sucho kašľala, vyzerá to tak, že sme opatreniami predišli laryngitídovému záchvatu, hoci ešte hop nekričím a čakám, čo bude v noci. Ivanka ma už zápal hlasiviek oficiálne ako diagnózu.

A ja som po tom všetkom taká zúfalá zo všetkých tých liečikov, čajíčkov, sprejíkov a varenia pre deti vo fáze „neeeeechceeeeem, neľúúúúbim, toto nebudem papaaaaať“, že nastal čas pre môj overený laryngitídový palacinkový recept.

Vymyslela som ho kedysi dávno, ešte pri prvých stretnutiach s laryngitídou. Obaja s mužom sme boli ako deti kvôli tejto chorobe hospitalizovaní, tak sme u našich detí nenechali nič na náhodu - prakticky od ich narodenia u nás fičí zvlhčovač vzduchu, či inhalátor; často fachčia aj preventívne, či hneď pri prvých náznakoch príznakov. Minerálna voda Vincentka, ktorá je pri tejto diagnóze veľmi odporúčaná na pitie, inhalovanie, či striekanie do nosa, sa ale predáva len v 0,7l fľaši, hoci jej do inhalátora treba ozaj malinké množstvo. Piť mi ju dievčatá kvôli jej chuti odmietajú, a tak som premýšľala, ako ju do nich dostať. Napokon mojím vylepšovákom – dať ju namiesto časti mlieka do palaciniek – nepohrdli, práve naopak.

A tak sa v našej domácnosti udomácnili Antilaryngitídové vincentkové palacinky a už tradične ich robím, keď v chorôbke potrebujú oni (aj my) pookriať. Rozhodne ich vyskúšajte – sú krehké, chutné, nelepivé a plné prospešných minerálov, bielkovín a vlákniny. Na nerozoznanie od tých klasických 😊 Zo surovín sa mi podarí okolo 25 kúskov.

CESTO

POSTUP

1. Do misky si navážim múky a zmiešam ich s cukrom (štipku soli nepridávam, hoci do klasických palaciniek sa odporúča – Vincentka je slaná minerálka a urobí si robotu dobre :) )

2. K múke prilejem Vincentku, mlieko a rozpustené maslo, poriadne rozhabarkujem, aby sa rozpadli všetky hrudky

3. K cestíčku pridám tri vajíčka a poriadne ich rozmiešam. Dávam ich v tejto fáze, pretože tým zabezpečím, že sa mi z múky nevytvoria nerozmiešateľné guličky, ktoré sa tvoria pri styku sypkej múky s vajíčkom. Toto je inak perfektný ťah, ak ho nepoznáte, vyskúšajte!

4. Nechám odstáť aspoň pol hodinu, pokojne aj dlhšie. Tento krok je možné vynechať, avšak ak naň je čas, s cestom sa oveľa lepšie pracuje a často sa múka tekutinou tak napije, že cesto ešte zhustne a je možné k nemu pridať ďalšie mlieko, nech sú palacinky tenšie. Treba to sledovať, vždy záleží aj od druhu múky, či vašej preferencie – či máte radi tenučké, alebo hrubšie palacinky.

5. Rozpálim panvicu s kúštikom masla a upečiem prvú tenkú palacinku. Keď sa začne odliepať od panvice a chytať farbu, podoberiem ju obracačkou a otočím. Nechám opiecť aj z druhej strany a presuniem na tanier.

6. Pečiem všetky palacinky rovnakým spôsobom, ak mi cesto hustne, môžem opatrne priliať mlieko. Pod ostatné palacinky už maslo, či iný tuk dodávať netreba.

7. Podávam so škoricou, škoricovým cukrom, vymiešaným tvarohom, domácim lekvárom, či Nesquickom/Grankom. Každý si u nás na palacinku dá, na čo má práve chuť 😊

TVAROHOVÝ KRÉM

Všetko dobre vymiešať. Mňamka veľká! Nepodvádzajte s nejakými polotučnými a nízkotučnými verziami, ono tie rozdiely v percentách tuku nie sú také veľké, ale na chuti to hneď zbadáte! 😊

Tip: Palacinky je možné piecť aj bez cukru, sú chutné aj tak. Ja tam cukor pridávam, lebo sa mi lepšie pečú – cukor v nich rýchlo karamelizuje a krásne mi indikuje, že je palacinka hotová ešte skôr, ako by sa stihla spáliť.

Dobrú chuť a veľa zdravia! 😊

Ahoj!
Som Anna,


a vy práve čítate moje zápisky s postrehmi z každodenného boja s perfekcionizmom a z neho vyplývajúcej prokrastinácie a frustrácie, ktoré u mňa práve materstvom nabrali na intenzite. Ak to máte podobne, rada vás inšpirujem myšlienkami, čriepkami zo života i receptami a ešte radšej vás spoznám a skamarátim sa s vami, nech sme v tom spoločne :-). Keď sa zrovna neľutujem na MD, vytešujem sa mojich dvoch dcér a manžela, zaujímam sa o psychológiu vzťahov a výchovy, pečiem torty a vyváram mňamky, učím sa tvoriť nové veci, spoznávam svoju osobnosť a jej interakcie s okolím a hrdo nosím titul magistry farmácie.