08
Oct
2021

Recepty

Banánové muffiny s arašidovým prekvapením vo vnútri i na povrchu

Banánové muffiny s arašidovým prekvapením vo vnútri i na povrchu

Keď k nám mali pred pár dňami prvý raz od sťahovania zavítať svokrovci, hoci to nebola oficiálna návšteva, ale skôr taká výpomocná so zariaďovaním, nedalo mi ich nepohostiť niečím chutným. Jedniný problém bol, že špajza a chladnička ešte takmer zívali prázdnotou, a keďže sme ponovom na dedine s dvomi malými deťmi, ani suroviny nie je tak ľahké získavať :-) Našťastie sa na mňa zo špajze smutne pozerali tri veľmi zrelé banány (aké u nás idú už len do kaše alebo koláčov, inak ich nik nechce) a po chvíľke googlenia a prepájania receptov a predstavivosti mojich chuťových pohárikov som z nich vykúzlila toto:


Banánové muffiny s arašidovo-karamelovým krémom ozdobené arašidom v žltých košíčkoch s bielymi bodkami na hnedom tanieri

Muffiny:

Plnka:

Poleva:

karamelový toping:

+ arašidové maslo podľa chuti

POSTUP:

Banány som rozpučila vidličkou o tanierik. V miske na vlhké suroviny som vareškou zmiešala vajce s cukrom a roztopeným maslom, pridala som rozpučené banány a miešala som do homogénnej zmesi. V druhej miske na suché suroviny som zmiešala múku, droždie, prášok do pečiva a soľ. Sýpké suroviny som za opatrného miešania presypala k vlhkým a vzniklo mi banánové cesto. Ním som následne plnila košíky umiestnené na plechu na muffiny, a to nasledovne: cca polievkovú lyžicu cesta do každého košíčka, do stredu každého cca čajovú lyžičku arašidového masla a napokon som každý košíček doplnila takmer až k okraju, v podstate som rovnomerne rozdelila celé cesto do 12 košíčkov. Piekla som v rúre vyhriatej na 190 stupňov asi 20-25 minút, treba si to sledovať, keď začnú zlatavieť, sú hotové. Po upečení som vypla rúru a chvíľku v nej muffinky nechala, aby sa mi neprepadli. Po vytiahnutí z rúry som ich nechala vychladnúť chvíľku vo forme, potom na mriežke.

Medzitým som spravila karamelový toping. (Ak máte domáci karamelový toping odložený v chladničke, máte o starosť menej. Ak ste ešte karamel nerobili, odporúčam si v recepte pozrieť zásady pri práci s karamelom). Cukor som nechala skaramelizovať na miernom ohni tak, že som ho chvíľku nemiešala a keď sa začal topiť a hnednúť, trošku som proces urýchlila a zjednotila jemným premiešaním. Keď bol celý roztopený a mal jantárovú farbu, odstavila som ho a opatrne pridala maslo. Pozor, karamel protestuje, buble a šušle a dymí, navyše sa maslo hneď roztopí a karamel sa zrazí, skrátka to vyzerá všelijako. Nenechala som sa tým ale odradiť, vareškou som miešala, zároveň pridávala smotanu (ehm, vlastne mlieko, lebo sa mi nechcelo otvárať smotanu kvôli 125ml :D Fungovalo to, ale verím, že so smotanou by to bolo ešte krémovejšie a lahodnejšie :-) ) a stále som miešala a miešala na miernom ohni, až kým sa mi v hrnci nevytvorila kompaktná hmota. Keď mal karamel konzistenciu pribižne medu a stále peknú jantárovú farbu, bol hotový. Miešaním som ho ochladila a zároveň k nemu pridala arašidové maslo. Priznám sa, bolo to odoka a chutnala som ho, závisí, či máte radšej karamel alebo arašidy, alebo pol na pol, je to na každého preferenciách :-) Arašidovo-karamelovou pastou som potrela pripravené muffiny a dozdobila ich arašidkom.

Mňam.

Len tak sa po nich zaprášilo, a to je vždy dobré znamenie! :-)

Vyskúšate? Je to pár minútová záležitosť a výsledok veľkolepejší, ako sa zdá! :-)


Banánové muffiny s arašidovo-karamelovým krémom ozdobené arašidom v žltých košíčkoch s bielymi bodkami na hnedom tanieri; v popredí malý tanierik s vidličkou a načatým muffinom, vidno arašidovú plnku

Ahoj!
Som Anna,


a vy práve čítate moje zápisky s postrehmi z každodenného boja s perfekcionizmom a z neho vyplývajúcej prokrastinácie a frustrácie, ktoré u mňa práve materstvom nabrali na intenzite. Ak to máte podobne, rada vás inšpirujem myšlienkami, čriepkami zo života i receptami a ešte radšej vás spoznám a skamarátim sa s vami, nech sme v tom spoločne :-). Keď sa zrovna neľutujem na MD, vytešujem sa mojich dvoch dcér a manžela, zaujímam sa o psychológiu vzťahov a výchovy, pečiem torty a vyváram mňamky, učím sa tvoriť nové veci, spoznávam svoju osobnosť a jej interakcie s okolím a hrdo nosím titul magistry farmácie.